Sztuczna Inteligencja

5 przykładów na to jak sztuczna inteligencja wpływa na twoje codzienne życie (a ty zapewne nie masz o tym pojęcia…)

Nowe technologie wyposażone w sztuczną inteligencję (AI), w całkowicie niezauważalny dla nas sposób w coraz większym stopniu ułatwiają codzienne życie. Uczenie maszynowe (ML – machine learning) pomaga AI poznawać niuanse ludzkich zachowań, dzięki czemu aplikacje z niej korzystające mogą z dużą dokładnością przewidzieć, czego możesz chcieć i o której godzinie…? Dzięki temu szereg czynności jak zamawianie artykułów spożywczych, oglądanie filmów, słuchanie muzyki czy planowanie podróży, jest idealnie dopasowanych do naszych oczekiwań i potrzeb.

1. Ochrona przed oszustwami bankowymi

Zaczynamy od opisywanej w niedawnym artykule biometrii behawioralnej, wykorzystywanej przez sztuczną inteligencję do ochrony posiadaczy rachunków bankowych przed włamaniami czy oszustwami. AI pobiera szereg informacji na temat naszych zachowań oraz nawyków, tworząc indywidualny wzorzec, który będzie potem porównywany ze sposobami w jaki my – lub ktoś obcy i nieautoryzowany, będzie próbował dostać się na nasze konto, wypełnić wniosek o kredyt bankowy lub dokonać przelewu. Za pomocą tego typu technologii tylko z jednego urządzenia mobilnego (smartfonu, tabletu etc.) można pozyskać ponad 2000 indywidualnych parametrów jego użytkownika – np. czas stuknięcia w ekran, powierzchnia odcisków palców, szybkość scrollowania ekranu czy czas trwania sesji.

2. Serwisy streamingowe

Uczenie maszynowe ma ogromny potencjał w branży rozrywkowej i jest powszechnie używane przez serwisy streamingowe jak Netflix, HBO GO, Spotify czy Amazon Prime. Platformy te wykorzystują algorytmy, które działają jak sieci neuronowe w celu wyeliminowania niskiej jakości odtwarzania i buforowania, oferując najwyższą jakość od dostawcy usług internetowych, z którego korzystamy. Algorytmy oparte na sztucznej inteligencji dopasowują te filmy czy muzykę, która najbardziej odpowiada naszym preferencjom. Co więcej, AI zbiera informacje o użytkownikach danej platformy, pomagając producentom filmów stworzyć obrazy, które najbardziej będą wpisywały się w oczekiwania widzów. Jednym z najbardziej znanych przykładów takiej produkcji było „Stranger Things” Netflixa, które powstało w oparciu o sentyment ludzi do kina przygodowego połowy lat 80-tych ubiegłego wieku.

3. Domowe bezpieczeństwo

Szukając najlepszej technologii w zakresie ochrony mieszkania lub domu, warto rozważyć przede wszystkim systemy alarmowe i monitoringu, które wykorzystują sztuczną inteligencję. Poprzez wykorzystywanie oprogramowania do uczenia maszynowego, systemy tego typu uczą się rozpoznawania twarzy osób często odwiedzających mieszkanie lub dom. Umożliwia to później natychmiastową identyfikację ludzi, którzy pojawią się w nim bez naszej obecności. Posiadanie systemów bezpieczeństwa opartych na sztucznej inteligencji jest pierwszym krokiem w kierunku automatyzacji domu, oferując wiele innych przydatnych funkcji. Możemy otrzymywać np. powiadomienie o tym, kiedy dzieci wracają ze szkoły czy śledzenie aktywności zwierząt domowych. Systemy mogą nawet samodzielnie powiadamiać służby ratunkowe w przypadku wykrycia zagrożenia (włamanie, pożar, zalanie etc.).

4. Autonomiczne samochody

Technologia AI jest motorem napędowym sektora autonomicznych aut. Wg badań przeprowadzonych przez Google, samochody kierowane przez sztuczną inteligencję przewyższają ludzi w kwestii bezpieczeństwa – AI pozwala samochodom bezzwłocznie dostosować się do zmieniających się warunków na drodze i uczyć się na podstawie nowych sytuacji. Co oczywiste, wyklucza także problem zmęczenia czy utraty koncentracji kierowcy. Obecnie większość producentów samochodów dąży do integracji technologii AI ze swoją flotą – największe oczekiwania są tutaj pokładane przede wszystkim w spedycji samochodowej.

5. Aplikacje do zamawiania usług transportu samochodowego

Aplikacje służące do zamawiania usług transportu samochodowego poprzez kojarzenie pasażerów z kierowcami w rodzaju Ubera, wykorzystują sztuczną inteligencję do określania czasu, jaki jest potrzebny do przewiezienia klienta do miejsca docelowego. Dzięki temu użytkownicy wiedzą z dużą dokładnością ile czasu zajmie kierowcy przybycie do nich, kiedy dotrą na oczekiwane miejsce, czy też kiedy zostanie dostarczone zamówione jedzenie w usłudze Uber Eats? Ponadto Uber używa AI do ustalania stawek za transport w zależności od tego, co klient jest skłonny zapłacić. Aktualnie firma tworzy sztuczną inteligencję, która pomoże ustalić, czy w chwili zamawiania kursu klient jest pod wpływem alkoholu lub innych używek, zanim kierowca zaakceptuje odbiór.

Pawel Levy
Ekspert w dziedzinie nowych technologii. Zastanawia się, czy teoria symulacji to tylko ciekawy eksperyment myślowy, nowy i chwilowy trend internetowy, czy odpowiedź na pytanie po co żyjemy...?

    You may also like

    Comments are closed.