Sztuczna Inteligencja

Na czym polega praca inżyniera Uczenia Maszynowego?

Tak jak Uczenie Maszynowe stanowi jeden z kluczowych elementów w procesie projektowania aplikacji opartych o Sztuczną Inteligencję, tak Inżynier Uczenia Maszynowego wykonuje jedno z najtrudniejszych zadań podczas tworzenia tego typu projektu informatycznego. W gruncie rzeczy jego praca jest zbliżona do tego czy zajmują się naukowcy specjalizujący się w data science, ponieważ wszyscy operują na ogromnej ilości danych oraz umiejętności ich interpretacji i analizy do opracowania modelu, który będzie działać poprawnie i z najlepszą możliwą wydajnością.

Inżynier uczenia maszynowego pracuje w branży sztucznej inteligencji, będąc odpowiedzialnym za tworzenie programów i algorytmów, które umożliwiają urządzeniom i maszynom podejmowanie działań bez kierowania nimi. Jego główną rolą jest zapewnienie komputerom możliwości automatycznego uczenia się i doskonalenia na podstawie doświadczenia, bez konieczności programowania. Inżynier ML (Machine Learning) musi przeprowadzić proces opracowywania takich modeli – tworzy zbiory danych, na bazie których będzie prowadzona nauka oraz algorytmy zgodne z kompatybilnością projektu i jego wymaganiami. Wykorzystuje wzorce teoretyczne i pomaga sztucznej inteligencji wykorzystać je na etapie finalnego przewidywania zdarzeń.

Niezależnie od pracy nad zbiorami danych, inżynier ML projektuje również programy sterujące urządzeniami i maszynami wyposażonymi w AI. Stworzone przez niego algorytmy pozwalają maszynom rozpoznawanie wzorców w obszarze własnych zbiorów danych oraz uczenie się rozumienia otrzymywanych poleceń. Mogą nawet prowadzić do samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji w prawdziwym życiu.

Rola i obowiązki inżyniera uczenia maszynowego:

  • badanie, projektowanie i tworzenie ramowych systemów uczenia maszynowego
  • zrozumienie i przekształcanie prototypowych modeli data science na potrzeby realizowanego projektu
  • weryfikacja jakości danych lub czyszczenie posiadanych danych
  • wybór i implementacja właściwego algorytmu uczenia maszynowego w oparciu o oczekiwane cele biznesowe
  • prowadzenie testów i eksperymentów na projektowanym modelu uczenia maszynowego
  • wykonywanie modeli treningowych i dostrajanie ich parametrów
  • analiza statystyczna i dostrajanie wyników testów.

Jakie wymagania należy spełnić aby ubiegać się o stanowisko inżynierów uczenia maszynowego?

  • należy znać i rozumieć podstawy nauk informatycznych oraz potrafić zarządzać infrastrukturą informatyczną i bazami danych
  • należy posiadać zdolności i wiedzę matematyczną niezbędną do tworzenia algorytmów do przeprowadzania złożonych obliczeń
  • należy potrafić budować algorytmy oparte na procedurach modelowania statystycznego
  • należy potrafić budować i utrzymywać skalowalne rozwiązania uczenia maszynowego w produkcji
  • należy analizować duże, złożone zestawy danych w celu uzyskania określonych informacji
  • korzystać z modelowania danych i strategii oceny w celu znalezienia wzorców
  • trzeba posiadać zdolność wyjaśniania złożonych procesów matematycznych i programistycznych ludziom nie mającym na co dzień styczności z AI i ML.

Pawel Levy
Ekspert w dziedzinie nowych technologii. Zastanawia się, czy teoria symulacji to tylko ciekawy eksperyment myślowy, nowy i chwilowy trend internetowy, czy odpowiedź na pytanie po co żyjemy...?